Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

Hogyan motiváljuk munkavállalóinkat?

Hogyan motiváljuk munkavállalóinkat? A vállalkozások számára folyamatos kihívást jelent munkavállalóik motiválása. Mi is az a motiváció? Milyen hatékony módszerek állnak rendelkezésre egy lojális és produktív csapat felépítésére? Milyen pszichológiai háttérismeretekre van szüksége a vezetőknek a munkavállalók ösztönzéséhez? Vendégcikkünkben Wolf-Pintér Anikó pszichológus mutatja be a munkahelyi motiválás alappilléreit.

Az irodai környezet kialakításában rejlő munkavállalói motivációs lehetőségek

Mi az a motiváció?

A motiváció egyfajta pszichológiai fogalom; az a folyamat, amely elindítja, fenntartja és irányítja azt a tevékenységet, vagy viselkedést, amely elősegíti az egyént a céljai eléréséhez. Ez a hajtóerő lehet mind biológiai, mind érzelmi, vagy akár kognitív* jellegű, amely ezáltal lehet tudatos, vagy tudattalan késztetés is. Tehát tulajdonképpen egy a cselekvéseink mögött álló folyamatok közül.

Alapvetően két fajta motivációt különböztethetünk meg; a belső és külső motivációt.

Külső motiváció esetén külső hatásra, egy szintén külső cél eléréséről beszélünk. A külső motivációra jó példák munkahelyi környezetben a klasszikus jutalmazási formák; bónusz, teljesítményalapú juttatások; akár pénzbeli, akár egyéb juttatási formák, mint az üdülések, rekreációs programok. Tehát a jobb teljesítmény elérése érdekében valamilyen külső tényezővel motiválják a munkavállalókat.

A belső motiváció ezzel szemben egy belülről fakadó hatás; egy olyan saját belső késztetés, amely nem köthető külső tényezőkhöz. Ez lehet akár fejlődési vágy, kompetenciaigény, a szakterületen való kiválóság, az akadályok leküzdése, azonban fontos, hogy itt a cél -elsődlegesen- nem a magasabb fizetés, vagy a jutalom megszerzése.

A pszichológiában a motiváció témakörében elterjedt és gyakran idézett modell Maslow (1943) szükséglet hierarchiája. Az elmélet alapja, hogy az egyéneket az alapvető szükségletei motiválják.

Maslow ezeket a szükségleteket rendezte hierarchikus rendszerbe; amíg az alapvetőbb szükségletek, mint az élettani, vagy biztonságra való igény nincsenek kielégítve, addig a magasabb szintű igények kielégítése háttérbe szorul.

Milyen szükségleteket fogalmazott meg Maslow?

  • Fiziológiai (élettani) szükségletek – Ezek az alapvető szükségletek, melyek a túlélést és fenntartást biztosítják; például élelem, ivóvíz, lakhely.
  • Biztonsági szükségletek – A biztonsági igények magukban foglalják a fizikai, környezeti és érzelmi biztonságot, és védelmet. Ide sorolható például a munkahelyi biztonság, pénzügyi biztonság (fizetés, juttatások, megtakarítás), családi környezet, jó egészség és elérhető egészségügyi ellátás.
  • Társadalmi szükségletek- szeretetre való igény – A szeretet, a gondoskodás, a hovatartozás és a barátság szükséglete. Munkakörnyezetben ez a munkatársakkal, vezetőkkel való kapcsolatban, megbecsülés és a csoporthoz tartozás érzésében jelenhet meg.
  • Önbecsülés, elismerés iránti igény – Két típusa különböztethető meg; a belső megbecsülési igények (önbecsülés, magabiztosság, kompetencia, eredményesség és szabadság), és a külső megbecsülési igények (elismerés, hatalom, figyelem)
  • Kognitív szükségletek - Gondolkozni, érteni, észlelni. Megismerés, tanulás iránti igény.
  • Esztétikai szükségletek - Rendezett környezet, szimmetria, szépség iránti igény. vállalati szempontból a tiszta, rendezett, ergonomikus munkakörnyezet sorolható ide.
  • Önmegvalósítási igény – Ide tartozik az elfogadás, erkölcsösség, kreativitás, spontaneitás, tapasztalatszerzés, értelmi és belső potenciál növekedés. Fejlődési igény, jobbra törekvés, belső célok elérése. Mivel az egyén pszichológiailag folyamatosan fejlődik, így ezek az igények is változnak, ezért ezek nem mindig elégíthetők ki teljesen.

A fent felsorolt igények megjelenése tehát mind motiválja az egyént annak teljesítésére. Vezetőként nagyon fontos szem előtt tartani, hogy a munkavállalók igényei mire irányulnak. Elegendő-e a fizetése? Elfogadják-e a munkatársai? Biztonságban érzi-e magát a munkahelyén? Megfelelő-e egészségügyi és kényelmi szempontból a munkakörnyezete? El tudja-e érni belső céljait jelenlegi munkájával?

A vezetőnek tehát a motiváció sikeres növekedéséhez fel kell mérni a munkavállalói igényeket, szem előtt tartva, hogy legtöbb esetben hétköznapjaik nagy részét a dolgozók a munkahelyen töltik, így érdemes figyelmet fordítani a megfelelő, kényelmes és ergonomikus munkakörnyezetre.

Miért fontos a munkavállalói motiváció?

A motivált munkavállaló általában lelkes, produktív, proaktív, nyitott az új feladatokra. Úgy érzi, jó helyen van, jó úton halad, a csapat szerves része. Egy vállalat számára a motivált munkaerő hosszútávú befektetés, mivel hatékonyságával, megbízhatóságával hozzájárul a vállalkozás sikerességéhez. Bár láthatjuk, az anyagi biztonság nagyon fontos motiváló tényező, azonban közel sem elegendő kizárólagosan anyagi juttatásokkal motiválni.

Hogyan növelhetjük hatékonyan a munkavállalói motivációt?

Először is, vezetőként meg kell ismernünk kollégáink szükségleteit, igényeit, beállítottságát. Miért dolgoznak itt? Mi a céljuk? Mi foglalkoztatja őket? Fontos szem előtt tartani, hogy a motivációnak érzelmi alapjai is vannak, így fontos megragadni ezt az aspektusát is, a bizalmi légkör kialakítása elengedhetetlen. Amennyiben a munkavállaló úgy érzi, előrehalad, fejlődik, akkor érez belső motivációt, melynek fenntartása központi elem a lelkesedés megőrzéséhez. Érdemes tehát felmérni a munkavállalók igényeit és a felmerülő gondolatok mentén motivációs tervet készíteni.

A munkavállalói motiváció erősítésére milyen eszközök állnak rendelkezésre?

  1. A megfelelő munkakörnyezet kialakítása. Az ergonomikus bútorok, megfelelő, kényelmes berendezés, megfelelő mennyiségű fény elengedhetetlen a dolgozó megfelelő közérzetének fenntartásához. A "Mitől ergonomikus egy munkaállomás" cikksorozatban számos olyan terméktípus kerül bemutatásra, amelyekkel egészségesebbé és kényelmesebbé tehető az irodai munkakörnyezet.
  2. Vezetői támogatás. A vezető utasításai, visszajelzései fontos, hogy egyértelműek legyenek. Fontos a pozitív visszacsatolás, a dicséret és elismerés. Hallgassa meg a beosztottak véleményét, cseréljenek tapasztalatot, ötleteket. A munkavállalókat érő akadályozó tényezőket igazságosan el kell hárítani.
  3. Anyagi és nem anyagi motivációs juttatások. Anyagi (pénzbeli) bónusz juttatások esetén célszerű azok mértéket a dolgozó teljesítményével arányosan megszabni. Ezek a külső, kézzelfogható motivációs eszközök elsősorban az alapvető szükségletek kielégítésére szolgálnak, mint az élettani, biztonsági igény. A nem anyagi juttatások már magasabb szintű szükségletek kielégítésére szolgálnak, mint az esztétikai, kényelmi, fejlődési igény vagy az önmegvalósítási igény. Ilyen ösztönzők lehetnek az elismerések, a dicséretek, előléptetés, csapatépítő program, kényelmi szolgáltatások.

Leghatásosabb a materiális és az immateriális ösztönzők kombinálása, hiszen ezek segítik leginkább elő a motiváció fenntartását.

A vezető számára tehát számos lehetőség nyílik arra, hogy lelkes és hatékony csapatot vezethessen, ehhez pedig az Ergonómia Center webshopjának termékei és szolgáltatásai nyújthatnak segítséget.


Az Ergonómia Center webáruház termékei és szolgáltatásai alkalmasak arra, hogy az ülőmunkát végző embereknél gyakran felmerülő mozgásszervi panaszokat megszüntessék, és kiújulásukat megelőzzék. Ha szeretne Ön is igazán dolgozó barát munkakörnyezetet kialakítani, ezzel növelve vállalkozása hatékonyságát, akkor keressen minket az info@ergonomiacenter.hu email címen, vagy írjon nekünk üzenetet Facebookon


Pszichologus, munkapszichologus, szervezetfejlesztés, csapatépítés

A szerzőről:

Wolf-Pintér Anikó vagyok, végzett pszichológus, tanácsadó szakpszichológus jelölt. Egyetemi éveim alatt az egészségpszichológia területén végeztem tudományos munkát; az ELTE kutatólaborjának munkatársaival az egészséges munkahelyi motivációt, a munkafüggőséget és egyéni személyiségjellemzők összefüggéseit vizsgáltuk.

Jelenleg olyan projektekben veszek részt, mint a munkahelyi elégedettség mérése, kiválasztás/ munkapszichológiai szűrőcsomag összeállítása, csoportos tréningek munkavállalóknak.  

Tartalomhoz tartozó címkék: Ergonómia Vállalkozás fejlesztés