Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap > ERGO Blog >

Mire figyeljünk vezetőként a home-office bevezetése során?

Mire figyeljünk vezetőként a home-office bevezetése során?
A home-office egyre szélesebb körben terjed el Magyarországon is. Sok vállalkozó egyfajta juttatásként, kiváltságként tekint erre, azonban ahhoz, hogy az otthoni munkavégzés valóban hatékony és a munkavállaló számára is előnyös legyen, számos tényezőt kell figyelembe venni. Wolf-Pintér Anikó cikkében bemutatja, hogy mik a legfontosabb szempontok a home-office rendszer kialakítása során, mely munkavállalóknak érdemes ezt a lehetőséget felajánlani, hogyan lehet fenntartani a munkavállalói motivációt.

Az  utóbbi évek számos megpróbáltatása nagy hatással volt a munka világára is. A koronavírus világjárvány hazánkban is nagyobb kaput nyitott a home office munkavégzés és a távmunka számára. Bár azt hiszem, már mindenkinek ismerős a fogalom, nézzük át még egyszer; a home-office alapvetően azt jelenti, hogy a munkavállaló nem a munkáltató által kijelölt irodában dolgozik, hanem (alapvetően) lakóhelyén, otthonában. A munkaidő lehet rugalmas és kötött, erről szintén a munkáltató rendelkezik.

A home-office bevezetése a KKV-szektorba

Bár a munkáltatók számára nem volt teljesen ismeretlen az otthoni munkavégzés fogalma, hazánkban korábban nem igazán volt elterjedt. A járvány okozta hirtelen, kényszerű alkalmazkodásnak köszönhetően számos vállalat esetében ennek bevezetése nem ment zökkenőmentesen.

Az, hogy a home office, mint tevékenységi forma miként jelenik meg, hogy épül be a cég mindennapjaiba, nagyban függ a szervezeti kultúrától, illetve a munkavállaló és a munkáltató motivációitól is.

Más tervekkel, tapasztalatokkal rendelkezik e téren egy multinacionális vállalat, megint másokkal egy kis- és középvállalkozás, hiszen egy nagy vállalat esetén általában már a szervezeti kultúrába beépült az otthoni munkavégzés, melyet kidolgozott szabályzatok, szokások, juttatások segítenek jól működtetni. Persze nem lehet általánosítani, egy KKV esetén is számolhatunk ezzel, de talán ezeket a vállalkozásokat nagyobb meglepetésként érte, nagyobb kihívás elé állította a karantén, ezáltal a home office bevezetése.

Ugyanakkor az is fontos, hogy mit keres az adott munkavállaló, milyen motivációkkal rendelkezik, miben mozog otthonosan, milyen a személyisége. A vállalat egyik fő értéke a munkavállaló, ezért fontos szem előtt tartani azt, hogyan tudja a munkáltató fenntartani alkalmazottja motivációját. A munkavállalói motivációról részletesen írtam előző cikkemben, melyet ide kattintva tud elolvasni. A jó vezető ismeri beosztottjai erősségeit, fejlesztendő területeit, melyeket figyelemmel kísér munkabeosztáskor, vagy a feladatok delegálásakor.

Hasonlóképp kell tekintettel lenni a munkavállaló egyéniségére, igényeire, életkörülményeire home-office munkavégzés esetén is, hiszen míg egy introvertáltabb - Befelé forduló egyén. Kevésbé társaságkedvelő, a zajos környezet, sok inger hamarabb kimeríti. Szeret egyedül dolgozni, ugyanakkor ez nem jelenti, hogy nem lenne szüksége társaságra. - ember esetén nagyon hatékony munkavégzési formává válhat, úgy egy extrovertált, társaságkedvelő egyén esetén negatív hatással lehet a mentális egészségre. Bizonyos emberek szeretnek fókuszáltan figyelni, egy-egy feladatban elmélyülni, csendben, az otthonuk környezetében, kényelmes ruhában, míg mások pörgősebbek, szeretnek csapatban, másokkal kommunikálva dolgozni.

Hogy ismerheti fel a vezető a potenciálisan hatékony home-office munkavállalót?

Elsősorban azzal, ha feltérképezi egy beszélgetéssel a dolgozó eddigi szokásait. Milyen feladatokat kedvel? Jól viseli pl. egy open office “zaját”? Van igénye az elvonulásra? Esetleg fülhallgatóval dolgozik? Társaságkedvelő? Szeret mozogni egy-egy feladattal kapcsolatban?

Egy jó megfigyelőképességgel, empátiával rendelkező vezetőnél nincs biztosabb “mérőeszköz”, azonban a pszichológia terén számos hosszabb-rövidebb teszt áll rendelkezésre a munkavállaló személyiségének megismerésére (pl. DISC, Personality test, Karaktererősségek teszt), melyek online, szervezetfejlesztőknél, munkapszichológusoknál elérhetők.


A munkavállalók személyiségének meghatározása akár már az állásinterjúk során is megtörténhet, de későbbi átszervezések, előléptetések vagy akár a home-office rendszer bevezetését megelőzően is hasznos lehet felmérni az érintettek egyéni preferenciáit és személyiség jegyeit.

Ha szeretné kiaknázni a munkavállalóiban rejlő potenciált, és hosszútávon fenn kívánja tartani a munkavállalói motivációt, kérjen ajánlatot tőlünk az info@ergonomiacenter.hu e-mail címen, Facebookon, vagy a kapcsolati űrlapunkon keresztül, és segítünk a vállalkozására szabott, egyéni szempontok szerint összeállított programot kidolgozni a munkavállalói elégedettség növelésére.


Az otthoni munkavégzés előnyei, hátrányai és az ergonómia kérdése

A home office előnye, hogy a munkavállalónak nem kell munkába utazással tölteni a reggeleit, délutánjait. Kényelmesebb, illetve sokkal nagyobb autonómiát (önállóságot) élhet meg a dolgozó, hiszen ő rendezheti be munkakörnyezetét, választhatja meg öltözékét (nincs dress code). Környezetvédelmi szempontból is előnyös a home office; nemcsak a munkába járás szempontjából, hanem a munkáltató részéről is, hiszen kisebb irodák szükségesek. Néhány kutatás szerint növelheti a hatékonyságot, a munkahelyi elégedettséget.

Az otthoni munkavégzésnek ugyanakkor számos negatív hatása is megjelenhet, amiket vezetőként jó észben tartani. A magányosság érzése, az izoláltság, ezáltal a szorongás, mind együttjárhat -főként a tartós- home office munkavégzéssel. Nehezebb időkereteket tartani, sokkal nagyobb tudatosságra van szükség ahhoz, hogy a munka és a magánélet egyensúlya megmaradjon, a munkavégzés ideje ne folyjon szét.

Sokkal könnyebb belecsúszni abba, hogy párhuzamosan vezeti a munkavállaló a háztartást, és végzi a munkáját, így elmosódhatnak a határok munka és magánélet között. Számos dolgozó sajnos olyan helyzetbe kerülhet, hogy nincs lehetősége egy nyugodt sarkot, dolgozószobát kialakítania otthon, így nem biztosított számára a zavartalan munkavégzés. Mindezek frusztrációt, motiváció- és teljesítménycsökkenést okozhatnak.

A világjárvány előtt az ergonómiai törekvések elsősorban a minél otthonosabb irodakialakítást vették fókuszba, azonban az otthoni munkavégzéssel fordult a kocka; a vállalatoknak, akik élnek a home-office lehetőségeivel, most sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetniük arra, hogy a munkavállaló az otthonában tudjon nyugodt, ergonomikus körülmények között dolgozni.

Mit tehetünk vezetőként hogy a home-office a munkavállalóknak és a cégnek is előnyös legyen?

Először is, ismerjük meg munkavállalóinkat, hiszen ez nem csak az otthoni munkavégzés miatt elengedhetetlen. Érdemes erre a tényezőre nagyobb hangsúlyt fektetni, ezáltal nem csak személyre szabottabb munkavégzést tesszük lehetővé, de növelhetjük a munkahelyi elégedettséget, és a csapatba tartozás, megbecsültség érzését is.

Az otthoni munkavégzéshez elengedhetetlen a nyugodt, ergonomikus környezet. Segítsük a munkavállalót ennek kialakításában, ha tehetjük, biztosítsunk neki ergonomikus irodai eszközöket. Az Ergonómia Centerben széles választék érhető el ilyen kiegészítőkből, különösen hasznos lehet valamelyik Home-Office csomag biztosítása a munkavállalók részére. Támogassuk megnövekedett rezsiköltségeit. Monitorozzuk dolgozóink igényeit. A megbecsültség érzéséhez hozzájárulhat az is, ha rendszeres visszajelzéseket adunk és kérünk a munkavállalóinktól, főleg, ha otthonról dolgozik, hiszen ez esetben kevesebb lehetőség van személyes interakciókra.

Biztosítsunk megfelelő mennyiségű lehetőséget szocializálódni. Home office esetén központi szerepe van a rendszeres online meetingeknek. Persze szem előtt kell tartani ennek mennyiségét, illetve lényeges, hogy ezek a “találkozók” tényleges tartalommal teli események, beszélgetések legyenek.

A tartósan home office-oló dolgozók számára kulcsfontosságú elem a csapatépítő. Ez lehet közös rekreációs program (vacsora, lézerharc, kirándulás), de akár szervezett csapatépítő tréning is. Utóbbi rendkívül hasznos lehet, ha új tag érkezik a csapatba, vagy a kollégák nem igazán ismerik egymást. Mindezen lehetőségekkel biztosítjuk a kolléga csoporthoz való tartozásának érzését, mely erősíti a munkáltató, munkahely iránti hűséget.

Segítsük dolgozóinkat fizikai aktivitásuk fenntartásában. Ezt megtehetjük sport, vagy rekreációs utalvánnyal, bérletekkel, ugyanakkor online órákkal is. Amennyiben erre nincs keretünk, készíthetünk, küldhetünk rövid ismeretterjesztő anyagokat a fizikai egészség és a mobilitás megőrzése érdekében. Az Ergonómia Center blogján rendszeresen jelennek meg cikkek az ülőmunka káros hatásairól, a testtartás javítás lehetőségeiről, melyek hasznosak lehetnek akár home-office, akár irodai munkavégzés esetén.

Home-office - munkavállalói szabadság vagy korlátlan munkaidő?

Vegyük figyelembe, hogy a home office alapvetően nem juttatás. Az otthoni munkavégzés -bár számos előnnyel járhat- még nem szabadság, vagy ösztönző juttatás, hanem egyfajta munkavégzési forma.

Munkáltatóként ajánlott ezt mindig szem előtt tartani. Amennyiben van megszabott munkaidő, vagy törzsidő, tartsuk tiszteletben. Az állandó online készenlét rendkívül terhelő a mentális egészségre.A munkaidő végének közeledtével vezetőként kerüljük az újabb feladatok delegálását, e-mailek küldését, meetingek szervezését.

Mindezek sajnos egy kevésbé jó szervezőkészséggel rendelkező, vagy elhivatottabb kolléga esetén időbeli szétfolyást, munka-magánélet egyensúlytalanságot okozhat. Amennyiben sürgős ügyről van szó, honoráljuk megfelelően munkatársunk aktivitását, elérhetőségét.  Segítsük azon kollégákat, akiknek nehezebben megy a munkanap megszervezése tanácsadással, napirend ajánlásával.

Mint láthatjuk az otthoni munkavégzésnek rengeteg pozitív és negatív hatása van. Munkáltatóként, vezetőként érdemes átgondolni, hogy mennyit nyerünk annak bevezetésével, kivezetésével, vagy épp megtartásával. Időnként elengedhetetlen revideálni az éppen érvényben lévő szabályok, folyamatokat, azonban mindig tartsuk szem előtt munkavállalóink és vállalatunk érdekeit egyaránt, törekedjünk az egyensúlyra.


Az Ergonómia Center webáruház termékei és szolgáltatásai alkalmasak arra, hogy az ülőmunkát végző embereknél gyakran felmerülő mozgásszervi panaszokat megszüntessék, és kiújulásukat megelőzzék.

Home-office csomagjaink kiváló megoldást jelentenek akár ingázók, akár állandó távmunkát végzők számára. Praktikus, könnyen hordozható, kis helyen elférő kiegészítőinkkel meg tudja teremteni a professzionális munkakörnyezetet, bárhol is legyen. Előre összeállított csomagjainkat megtalálja a cikk alatt a kapcsolódó termékek között, de egyedi igények esetén személyre szabott csomagok összeállítására is van lehetőség, a termékek egyedi listaárainál kedvezőbb áron.

Ha szeretne Ön is igazán dolgozó barát munkakörnyezetet kialakítani, ezzel növelve vállalkozása hatékonyságát, akkor keressen minket az info@ergonomiacenter.hu email címen, vagy írjon nekünk üzenetet Facebookon


Pszichologus, munkapszichologus, szervezetfejlesztés, csapatépítés

A szerzőről:

Wolf-Pintér Anikó vagyok, végzett pszichológus, tanácsadó szakpszichológus jelölt. Egyetemi éveim alatt az egészségpszichológia területén végeztem tudományos munkát; az ELTE kutatólaborjának munkatársaival az egészséges munkahelyi motivációt, a munkafüggőséget és egyéni személyiségjellemzők összefüggéseit vizsgáltuk.

Jelenleg olyan projektekben veszek részt, mint a munkahelyi elégedettség mérése, kiválasztás/ munkapszichológiai szűrőcsomag összeállítása, csoportos tréningek munkavállalóknak.  

Tartalomhoz tartozó címkék: Vállalkozás fejlesztés