ERGO Blog


Egész napos ülőmunka végzés mellett kiemelten fontos a helyes testtartás. Fájó hát és derék, csökkenő koncentráció, rossz közérzet, mind-mind adódhat a nem megfelelő munkakörnyezetből. Tudjon meg többet az ergonomikus munkaállomásokról, olvassa el cikksorozatunkat a témában. Az első részben a helyes ülőpozíciót mutatjuk be.

Az alvás nem csupán a pihenés időszaka, hanem az egészségünk és jólétünk alapvető építőköve is. A megfelelő alvásminőség elengedhetetlen a testi és szellemi frissességhez, valamint a kiegyensúlyozott életmódhoz. Az ergonomikus alvás fogalma azt sugallja, hogy a pihenés során figyelembe kell venni a testünk természetes anatómiai és biomechanikai jellemzőit. Ebben a cikkben feltárjuk az ergonomikus alvás alapelveit és hogyan lehet kialakítani az ideális alvási környezetet.

A konyha nem csak az ételek elkészítésének helyszíne, hanem a kreativitás és az ízek összecsapásának színtere is. Az ergonómia a konyhában nemcsak arról szól, hogy hatékonyan és eredményesen főzzünk, hanem arról is, hogy mindezt a legkényelmesebben tegyük. Ebben a cikkben felfedezzük az ergonómia szerepét a konyhai tervezésben és felszerelésben, hogy még szenvedélyesebben és egészségesebben főzhessünk.

Az állómunka a modern életstílus elkerülhetetlen része lett. Azonban a hosszan tartó állás nem csak fárasztó, hanem komoly egészségügyi kockázatokat is hordozhat. Az ergonómiai elvek alkalmazása lehetővé teszi, hogy az állómunkát hatékonyan és egészségmegőrző módon végezzük. Ebben a cikkben felfedezzük, hogyan hozhatunk létre optimális munkakörnyezetet az állómunka során.


A könyök- és csuklófájdalom gyakran kialakulhat ülő munkát végzőknél is a monoton terhelés hatására. Megelőzése és kezelése komplex megoldást igényel, mely kiterjed a változatos mozgásprogramra és az ergonomikus munkakörnyezet kialakítására is. Fekete Domonkos cikkében bemutatja, milyen kezelési stratégiák alkalmazhatók, hogyan előzhető meg a teniszkönyök kialakulása és milyen alapvető felszerelések szükségesek egy ergonomikus számítógépes munkaállomáshoz.

A home-office egyre szélesebb körben terjed el Magyarországon is. Sok vállalkozó egyfajta juttatásként, kiváltságként tekint erre, azonban ahhoz, hogy az otthoni munkavégzés valóban hatékony és a munkavállaló számára is előnyös legyen, számos tényezőt kell figyelembe venni. Wolf-Pintér Anikó cikkében bemutatja, hogy mik a legfontosabb szempontok a home-office rendszer kialakítása során, mely munkavállalóknak érdemes ezt a lehetőséget felajánlani, hogyan lehet fenntartani a munkavállalói motivációt.

A derékfájás gyakori probléma az ülő munkát végzőknél. A kiváltó okokat és a lehetséges kezelési javaslatokat is bemutatja a cikkében Fekete Domonkos. A gyakran kialakuló gerincsérvet legtöbb esetben műtéttel kezelik, de sok esetben ez elkerülhető lenne. Olvassa el bejegyzésünket, és tudjon meg többet a lehetséges megoldásokról.

A légzés és a testtartás szorosabb kapcsolatban vannak mint gondolnánk. A tudatos légzés szerepe megkérdőjelezhetetlen, ha a cél a helyes testtartás elérése. A hasi és mellkasi légzés közötti különbségek jelentősen befolyásolhatják izmaink, ízületeink terheltségét, de még belső szerveink állapotára is hatással lehetnek. Fekete Domonkos írásából kiderül, milyen szerepe van a légzésnek a tartásjavítás során, illetve gyakorlati tanácsokkal is ellát bennünket. Olvassa el bejegyzésünket, tudja meg mennyit számíthat egy lélegzetvétel az egészsége szempontjából!
