Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap > ERGO Blog >

Ergonómia, mint munkavállalói preferencia

Ergonómia, mint munkavállalói preferencia

A munkakörnyezet minősége a TOP3 munkavállalói szempont között van. Vállalkozásvezetőként nagyon fontos az, hogy tudja, mitől elégedettek a dolgozói. Cikkünkben egy röviden kitekintünk a Randstad által készített kutatás alapján a munkavállalói preferenciákra, és az ergonomikus munkakörnyezet okozta előnyökre.

A mai dolgozói réteg szemében napjainkban az irodai környezet kiválasztása során egyre fontosabb, hogy az ergonómiai szempontból megfelelő legyen. A Z és Y (1980 és 2010 között születtek) generáció számára lényegesen meghatározóbbak a leendő munkakörülmények a munkahely kiválasztásánál, és határozott elképzeléseik vannak arról, hogy milyen körülmények között szeretnék majd a hét minden napján elvégezni munkájukat.

A munkaerőpiacon az utóbbi években tapasztalható tendenciáknak köszönhetően ma már a foglalkoztatók versenyeznek az alkalmazottakért, nem pedig fordítva. A munkáltatóknak kell minél több és jobb érvet felsorakoztatni, kiérdemelni a leendő munkavállaló bizalmát és szimpátiáját. Ám a vonzó környezet nem csupán az új kollégák szemében jelent előnyt, ugyanis a munkavégzés hatékonyságára is jelentős hatással van.

Melyek lehetnek ezek az ergonómiai szempontok és miért fontos odafigyelni rájuk?

Sok cégvezető még mindig úgy véli, hogy a legfőbb motivációt a fizetés jelenti a dolgozóknak. Ebből a szempontból az utóbbi években lényegesen árnyaltabb kép mutatkozik: ugyan továbbra is a dolgozók többségénél a fizetés és egyéb pénzbeli juttatások az elsődleges szempont (76% - Randstad Employer Brand Research) az új munkahely kiválasztása során, azonban a munkahelyi környezet minőségére vonatkozó elvárások (71% - Randstad Employer Brand Research) már erősen megközelítik azt a preferenciát. Ennek következtében számos egyéb tényező került feljebb a motivációs ranglétrán.

Ilyen például, hogy a munkakörnyezet adjon kellő kreatív energiát a munkavégzéshez: a színes, aszimmetrikus bútorok, a képek a falakon, és a különböző stresszlevezetésre alkalmas lehetőségek egyre fontosabbá válnak, hogy a monoton, mindennapi rutin feladatokból akár csak rövid időre is, de ki tudjon szakadni a dolgozó. A növények egy irodában nem csupán a munkatársaink közérzetét javítják, de az egészségükre is jótékony hatással lehetnek.
Egyre több vállalkozás dönt úgy, hogy a hagyományos irodai székeket olyan aktív vagy dinamikus ülést támogató eszközökre cserélik, mint a térdeplőszék, vagy a Fitzone ülő-álló munkaállomáshoz használható ülőke, vagy éppen az Actiwork ülőpuff. Így elősegítik azt, hogy a csapat tagjai ülés közben is mozogjanak, így elkerülhetők azok a tipikus egészségügyi problémák, amelyek az egész napos ülőmunka során jelentkezni szoktak.

Az aktív ülésen kívül a különböző egyéb irodai kiegészítők is fontos szerepet játszanak a kényelmes és egészséges vonzó munkahelyi környezet kialakításában. Az ergonomikus munkaállomások igazi win-win szituációt jelentenek a vállalkozásoknak és a munkavállalóknak, hiszen a megfelelő munkakörnyezetben az ülőmunka során tipikusan előforduló egészségügyi problémák elkerülhetők, így sokkal jobb az általános kedélyállapota és közérzete a kollégáknak. Az elégedett dolgozó pedig lojálisabb lesz, és sokkal hatékonyabban fogja tudni végezni a munkáját, gyorsan megtérítve a foglalkoztatóknak az irodai berendezésekbe fektetett pénzét.

Tartalomhoz tartozó címkék: Ergonómia Vállalkozás fejlesztés