Mitől ergonomikus egy munkaállomás? - 1. rész

Egész napos ülőmunka végzés mellett kiemelten fontos a helyes testtartás. Fájó hát és derék, csökkenő koncentráció, rossz közérzet, mind-mind adódhat a nem megfelelő munkakörnyezetből. Tudjon meg többet az ergonomikus munkaállomásokról, olvassa el cikksorozatunkat a témában. Az első részben a helyes ülőpozíciót mutatjuk be.
Az irodai ergonómia célja, hogy az ember és a munkakörnyezete között olyan harmóniát alakítson ki, amely nem csak kényelmes és hatékony munkavégzést tesz lehetővé, hanem az egészséges és fájdalommentes életmód kialakításához is hozzájárul.
A modern ülőmunkaállomások kialakítása során már kiemelt szempont az ergonomikus munkakörnyezet létrehozása. Számos irodai berendezéseket gyártó és forgalmazó cég felismerte ezt, és napjainkban már széles választék érhető el ergonomikus termékekből. A különböző munkaeszközök és kiegészítők összhangja és elrendezése együttesen járul hozzá a megfelelő munkahelyi ergonómia kialakításához.
Az elérhető termékeket 3+1 csoportba osztottuk, aszerint, hogy milyen hatással vannak a munkavégzés hatékonyságára, és a munkát végző egészségére. Cikksorozatunk első részében a helyes ülőpozíció tulajdonságait, és az ezt támogató termékeket mutatjuk be.
A helyes ülőpozíció
A modern irodai székek esetében, legyen az akár vezetői forgószék, akár munkaszék, számos olyan ergonomikus beállítás érhető el, amely elősegíti a megfelelő ülőpozíció felvételét. Huzamosabb ülőmunkavégzés esetén érdemes úgy kialakítani a munkakörnyezetet, hogy a derék a széktámla alsó részének támaszkodjon, a comb és a lábszár 90 fokos szöget zárjon be, a lábfej pedig enyhén hajlítva teljes talppal földön vagy egy lábtámaszon pihenjen. Az ülőmagasság helyes beállítása esetén a felkar derékszöget zár be az alkarral, a monitor teteje pedig szemmagasságban helyezkedik el.
A modern ergonomikus irodai székek számos beépített ergonomikus beállítási lehetőséggel rendelkeznek. Az ún. 24 órás munkaszékek akár egész napos ülőmunkavégzés során is kényelmes és egészséges ülést tesznek lehetővé. Ezek a székek elsősorban vezetői irodákba, vagy vállalkozók otthoni dolgozószobájába jelentenek ideális választást, akik sokszor jóval több mint 6-8 órát is munkával töltenek.
Azokban az esetekben, amikor tömegesen kell munkaállomásokat berendezni, vagy éppen a már meglévő munkakörnyezet ergonómiájának javítása a cél, kisebb kiegészítők is kitűnő megoldást jelenthetnek.
A különböző ülőpárnák jelentősen javíthatják a régebbi típusú irodai székek ülőfelületét kényelmi szempontból. A rugalmas ülőfelület ösztönzi a folyamatos egyensúlyozást, így nem csak kényelmesebb lesz a munkaállomás, hanem egészségesebb is azáltal, hogy a vázizmok folyamatos edzésben lesznek.
A hát-, és deréktámaszok sokat javíthatnak az ülőmunkaállomások kényelmén. A komfortérzet növelése mellett a gerinc és a lapocka megtámasztásával a hát-, és derékfájások megelőzésére is kitűnően alkalmasak. Számos ilyen támasz elérhető univerzális és hordozható kivitelben is, így nem csak az irodai munkakörnyezetet, de akár a home-office-t akár az autósülést is kényelmesebbé lehet tenni.
A lábtámaszok használatával jelentősen csökkenthető a lábfejekre nehezedő teher, és az ízületi fájdalmak kialakulásának esélye is csökkenthető. A korszerű lábtámaszok között már olyan modellek is elérhetők, amelyek extra kényelmi funkciókkal rendelkeznek, amelyek jelentősen növelik a komfortérzetet., mint például a masszázsfelülettel ellátott lábtámasz, vagy a hűthető-fűthető lábtámasz.
Fontos azonban hangsúlyozni, habár kényelmessé és egészségessé formálható az ergonomikus kiegészítőkkel egy irodai ülőmunkaállomás, mindenképpen javasolt rendszeresen felállni, változtatni a pozíciót, ha lehetőség van rá akkor akár állva folytatni a munkát.Cikksorozatunk következő részében az irodai képernyők ideális elrendezési lehetőségeit tekintjük át.