Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap > ERGO Blog >

Mitől ergonomikus egy munkaállomás? - 2. rész

Mitől ergonomikus egy munkaállomás? - 2. rész

Számítógépes munkavégzés mellett kiemelten fontos a monitor beállítása. Fájó nyak és szemek, csökkenő koncentráció, rossz közérzet, mind-mind adódhat a nem megfelelő munkakörnyezetből. Tudjon meg többet az ergonomikus munkaállomásokról, olvassa el cikksorozatunkat a témában. A második részben a helyes képernyőpozícionálást mutatjuk be.

A modern irodák kialakítása során kiemelt szempont az ergonomikus elrendezés. A számítógépes munkavégzés során használt eszközök kiválasztásánál fontos, hogy azok segítségével az irodai munka során tipikusan felmerülő sérülések, fájdalmak elkerülhetők legyenek. Sorozatunk első részében a helyes ülőpozíció jelentőségével, valamint az ezt támogató lehetőségekkel foglalkoztunk. Ebben a részben pedig a különböző képernyők, monitorok elrendezési lehetőségeit járjuk körül.

Monitorok és képernyők ergonomikus elrendezése

A számítógépes munkavégzéshez használt képernyők elrendezéséért már akkor sokat lehet tenni, mikor még nem is a monitor, hanem csak az íróasztal pozícióját határozzuk meg. Az ablakhoz képest való elhelyezkedés lényegesen befolyásolja a későbbiekben a munkavégzés kényelmét. Érdemes a munkaállomást úgy elhelyezni, hogy az ablak az íróasztal mellett helyezkedjen el. Ha a monitor mögül érkezik a fény, akkor a felhasználó szemét jelentősen fárasztja a nagy kontrasztok feldolgozása, ha az ember háta mögött van az ablak, akkor pedig a monitoron visszatükröződő fény lesz zavaró. A modern ergonomikus monitorok rendelkeznek beépített fényszűrő és szemkímélő funkciókkal, amelyek akkor lehetnek hasznosak, ha nincs lehetőség a munkaállomás optimális elhelyezésére.

Napjainkban az egyre szélesebb körben és egyre nagyobb mértékben alkalmazott digitalizációnak köszönhetően számos olyan munkafázis került át a képernyőkre, amelyek korában vagy papíron, vagy vegyes módon (papíron és képernyőn) voltak jelen az irodai munkavégzés során. Ehhez a folyamathoz a legkönnyebben olyan munkaállomásokkal lehet alkalmazkodni, amelyeknél nem csak egy képernyő áll a felhasználók rendelkezésére. Szintén praktikus lehet a több képernyős kialakítás abban az esetben is, ha laptopon dolgozik az ember ingázva a home-office és az iroda között, hiszen ilyen esetben a laptop kis méretű kijelzője könnyedén kivetíthető vagy akár kiterjeszthető egy nagy méretű monitorra.

Legyen szó akár egy-, akár többképernyős munkaállomásról, érdemes néhány alapvető elrendezési szempontot érdemes betartani. A monitor felső éle kerüljön szemmagasságba, hogy a gerinc természetes görbületét megtartva enyhén előrebillentett fejjel nézhessük. A képernyőt döntsük olyan szögben, hogy a tekintetünk a képernyő közepére essen, merőlegesen. A képernyőket a szemtől 40-60 cm távolságba helyezzük el, az esetlegesen használt iratokat pedig szintén ilyen távolságban, hogy ne kelljen fókuszt váltani a szemnek, ezáltal csökkentve a szemfáradtságot. Két képernyős munkaállomás esetén a képernyők felső éle lehetőség szerint egy szintben legyen, egymáshoz közel helyezkedjenek el, enyhe szöget bezárva, mint egy nyitott könyv. Ezzel elkerülhető a fejforgatás, így a nyaki fájdalmak kialakulása megelőzhető.

A képernyők ergonomikus kiegészítői

A monitorok megfelelő magasságának beállításához alapvetően kétféle megoldás áll rendelkezésre. Egy fix, kevésbé rugalmas, ám minden monitor típusnál alkalmazható eszköz a monitor állvány, amely kialakításában lehet egy egyszerű asztali emelvény, de megtalálhatók fiókos vagy akár ventilátoros kivitelű modellek is az Ergonómia Center kínálatában.

A másik megoldás a monitor tartó konzol, amely egy kifejezetten rugalmas lehetőséget biztosít a képernyők elrendezésére. További előnye, hogy nem csak a monitor magasságát, hanem a dőlésszögét is állíthatjuk vele, és az emelő funkción túl oldalra is lehet vele változtatni a képernyő pozícióját. A kétképernyős munkaállomások számára pedig kifejezetten előnyösek azok a modellek, amelyekre akár két monitor is könnyedén rögzíthető. Ahhoz, hogy a monitortartó konzol alkalmazható legyen, a monitornak rendelkeznie kell ún. VESA tartóval. A monitortartó konzolok kiváló megoldást jelenthetnek akkor is, ha a munkaállomásnál váltakozva végzünk ülő és álló munkát.

A laptopot használóknak sem kell lemondani a kétképernyős munkaállomások nyújtotta előnyökről, ugyanis a különböző laptop állványok segítségével könnyedén megfelelő magasságba emelhetők a kijelzők, és a monitorral együtt használható. Ezek a laptop állványok a megfelelő pozícionálás mellett a laptop vagy notebook élettartamára is kedvező hatással vannak, jelentősen javítják a gépek szellőzését, ezzel megelőzve a túlmelegedésből adódó károkat.

Cikksorozatunk következő részében a különböző perifériás eszközök és kiegészítőik kerülnek bemutatásra, ergonómiai szempontból.

Az Ergonómia Centerben széles választéka érhető el az ergonomikus irodai berendezéseknek, számítógépes kiegészítőknek. Válassza ki az Ön számára ideális termékeket, és tegye munkakörnyezeté egészségesebbé és kényelmesebbé.

Ha bizonytalan benne, hogy milyen lenne az optimális kialakítás, vagy több munkaállomást szeretne létesíteni, személyre szabott tanácsokért és egyedi kedvezményekért keressen minket az info@ergonomiacenter.hu email címen, vagy írjon nekünk üzenetet Facebookon.

Tartalomhoz tartozó címkék: Ergonómia Irodai ergonómia