Mitől ergonomikus egy munkaállomás? - 3. rész

Számítógépes munkavégzésnél a kiegészítők is kulcsfontosságúak lehetnek. Fájó csukló és kéz, csökkenő koncentráció, rossz közérzet, mind-mind adódhat a nem megfelelő munkakörnyezetből. Tudjon meg többet az ergonomikus munkaállomásokról, olvassa el cikksorozatunkat a témában. A harmadik részben az ergonomikus egereket és egyéb kiegészítőket mutatjuk be.
A korszerű számítógépes munkaállomásokon az íróasztalokon található eszközök kiválasztásánál és elrendezésénél is fontos szerepet játszik az ergonómia. Fontos, az irodai munka során tipikusan felmerülő sérülések, fájdalmak elkerülhetők legyenek, ebben pedig az ergonomikus kialakítású eszközök nyújtanak segítséget. Sorozatunk első részében a helyes ülőpozíció jelentőségével, valamint az ezt támogató lehetőségekkel foglalkoztunk. A második részben a különböző képernyők, monitorok elrendezési lehetőségeit jártuk körül. Ebben a bejegyzésben a különböző kiegészítők, perifériás eszközök kerülnek bemutatásra
Az íróasztal praktikus elrendezése
A képernyőt karhossznyi távolságra (ökölbe szorított kézzel) helyezze el, és figyeljen arra, hogy a képernyő teteje szemmagasságban legyen, hogy elkerülje a nyak terhelését. Laptop vagy notebook használata esetén, javasolt egy laptop állványt használni így megemelve a képernyő tetejét szemmagasságig. Két képernyős munkaállomások esetén ügyeljen arra, hogy a fő képernyő egyenesen Ön előtt legyen, a másik pedig közvetlenül mellette, hogy ne kelljen sokat mozgatnia a nyakát.
Az egeret és a billentyűzetet helyezze el egymáshoz közel, hogy minél kisebb mozdulatokat kelljen végezni a két eszköz között. Az egeret és a billentyűzetet a testéhez közel helyezze el, hogy ne kelljen messzire nyúlnia az elérésükhöz. Ha többet használja a betű-, mint az oldalsó számbillentyűket, akkor a "H" betű legyen a teste középvonalában. Ha osztott billentyűzetet használ, úgy helyezze el, hogy az osztás legyen a teste és egyben a képernyő középvonalában. Ügyeljen arra, hogy a csuklója egyenes legyen, és egy vonalban legyen az alkarjával.
Az íróasztal felületén a használati tárgyakat 3 zónában érdemes elhelyezni. A zónák kialakításához nyújtott karral jelöljünk ki egy félkörívet, amely az asztal ténylegesen használt felületét határozza meg. A legtávolabbi, kartávolságon belüli zónába a havonta 1-2 alkalommal szükséges eszközöket helyezzük el. A középső zónában a hetente használt tárgyakat, míg a legközelebbi pozíciókba a napi szinten használt eszközöket érdemes elhelyezni.
Ergonomikus egerek és csuklótámaszok
Az egerek terén széles választék áll rendelkezésre ergonomikus modellekből. Közös tulajdonságuk, hogy az elsősorban az ismétlődő igénybevételből eredő sérülések megelőzését szolgálják (RSI – CTD (Repetitive Strain Injury - Cumulative Trauma Disorder)).
A vízszintes ergonomikus egerek hasonlítanak leginkább a hagyományos, megszokott számítógépes egerekre, a különlegességüket az adja, hogy a hüvelykujjnak egy extra támasztófelület van kialakítva, illetve az egér oldalának a vonalvezetése is jobban illeszkedik a felhasználó kezéhez.
A függőleges ergonomikus egerek speciális kialakításuknak köszönhetően kiküszöbölik a rendszeresen felmerülő ízületi panaszokat. Ezeket a modelleket nem a megszokott módon, tenyérrel az asztallap felé kell használni, hanem a tenyér merőleges az asztalra, így lényegesen kényelmesebb és természetesebb tartást biztosít a csuklónak.
A hanyattegerek egyedi élményt nyújtanak, használatuk egyáltalán nem hasonlítható a hagyományos egerekéhez. Az apró ismétlődő mozdulatok kiküszöbölésére az szolgál, hogy az egér közepén elhelyezett görgővel lehet navigálni, így a kéz végig egy helyzetben marad.
Hagyományos egerek és billentyűzetek használata során ajánlott csuklótámaszt használni, kifejezetten a gyakori, hosszú távú gépelés esetén. A hosszú ideig statikusan behajlított csuklóval történő gépelés során a megfelelő csuklótámasz segít megelőzni a súlyos ízületi problémák kialakulását. Tipikus tünetek lehetnek a nem megfelelő pozícióban tartott kézfej következtében kialakuló zsibbadás, ujjfehéredés, keringési zavarok, fájdalom, teniszkönyök, ínhüvelygyulladás.
Billentyűzethez és egérhez egyaránt elérhetők külön álló csuklótámaszok, amelyek kis méretüknél fogva akár könnyen hordozhatók is az iroda és a home-office között. A különböző töltéssel (gél, zselé, szivacs, memóriahab) rendelkező termékek között mindenki megtalálja a számára megfelelőt.
Az Ergonómia Center kínálatában szerepel számos olyan ergonomikus egérpad is, amelyek a kezeket segítik helyes pozícióban tartani. Színben méretben és a csuklótámasz töltőanyagának fajtájában is jelentős választék áll rendelkezésre. Több olyan modell is van, amely állítható magasságú csuklótámasszal rendelkezik, így könnyen testre szabható az egyedi igényekhez igazítható.
Cikksorozatunk utolsó részében az innovatív, modern irodák által kedvelt szemlélet szerint kialakított ülő/álló munkaállomásokat, valamint az aktív ülés előnyeit mutatjuk be.
Az Ergonómia Centerben széles választéka érhető el az ergonomikus irodai berendezéseknek, számítógépes kiegészítőknek. Válassza ki az Ön számára ideális termékeket, és tegye munkakörnyezetét egészségesebbé és kényelmesebbé.
Ha bizonytalan benne, hogy milyen lenne az optimális kialakítás, vagy több munkaállomást szeretne létesíteni, személyre szabott tanácsokért és egyedi kedvezményekért keressen minket az info@ergonomiacenter.hu email címen, vagy írjon nekünk üzenetet Facebookon.